Az ösztrogén és a progeszteron közötti egyensúly felbomlása okozza a női panaszok nagy részét.
Az ösztrogénnek nagyon sok feladata van a szervezetben. Hatással van a termékenységre, az energiaszintre, az izületekre, a nyálkahártyákra, a bőrre, a hajra. Gondoskodik az oxigén és a glükóz továbbításáról az agyba, ezáltal számos mentális folyamatra hat, pl.: emlékezetre, koncentrációra, hangulatra.
Emlékszel, mi a hormonegyensúly alapszabálya?
Ha egy hormonból túl sok vagy túl kevés van, akkor az egész rendszer kibillen az egyensúlyi állapotából.
Mikor lehet alacsony az ösztrogénszinted?
1. A női ciklus vége felé.
Biztosan volt már olyan, hogy a menstruáció előtt lehangoltnak, rosszkedvűnek érezted magad, semmi nem volt jó, megmagyarázhatatlan félelmeid voltak, szorongással küzdöttél, elégedetlen, türelmetlen, szeszélyes voltál. Ezek nagyon gyakori tünetek. A női ciklusban ilyenkor kevés az ösztrogén és ezzel párhuzamosan csökken a szerotonin és a dopamin is, mert ahhoz hogy termelődjenek, ösztrogénre van szükség. Utóbbi két hormon a jó érzésekért felelős a testben.
Tehát túl kevés szerotonin termelődik a szervezetedben és ettől nem vagy jól. A leggyorsabb módja, hogy jobban érezd magad az, ha eszel valamit, amitől a dopamin szinted – a test jutalmazó rendszere – megemelkedik és rövid ideig jó érzéssel tölt el, megnyugszol. Főleg az édességek és a magas szénhidráttartalmú ételek a vonzók ilyenkor.
Pedig a megoldás pont ennek az ellenkezője.
A stabil vércukorszint az ösztrogén és a progeszteron megfelelő egyensúlyát is elősegíti. Mindeközben a szerotonin (ami 90%-ban a belekben termelődik – tehát a táplálkozással befolyásolható!) és a dopamin szint is normalizálódik.
Mi a dopamin?
Amikor a progeszteron szintedhez képest az ösztrogén szinted alacsony (pl. menstruáció előtt vagy változó korban), az extrém éhséget okozhat. Ez a magyarázata az ellenállhatatlan evési kényszernek.
Tudnunk kell, hogy dopamin termelődik a testben akkor is, amikor az ember ópiumot, nikotint, marihuánát – azaz komoly függőségeket okozó szereket használ. Nem csoda hát, ha ilyenkor fagyi, süti, kenyér, krumpli, csokifüggőnek érezzük magunkat. A csokoládé különösen vonzónak tűnik, mert magas a magnéziumtartalma is, amiben szinte mindenki hiányt szenved, illetve van benne egy anyag, amely a szerotonin előállításában vesz részt.
2. Változó korban is alacsony az ösztrogén szint.
Változó korban a test ösztrogénszintje elkezd lassan, de biztosan csökkenni. Ez a természet rendje. Sajnos kellemetlen tünetekkel jár:
- hőhullámok, éjszakai izzadás
- koncentrációs problémák
- fáradtság, hangulatingadozások
- lehangoltság, alvásproblémák
- izületi fájdalmak, csontritkulás
- száraz nyálkahártyák, száraz bőr, haj
- szívdobogás, szédülés
- éhségérzet
Arról már szó volt, hogy a hormonok alapja a koleszterin. Ebből lesz az ösztrogén a progeszteron és a tesztoszteron is.
Amikor csökken a női szervezetben az ösztrogén, akkor elkezdünk ráncosodni, illetve a másik lehetőség, hogy elkezdünk hízni. Ez amiatt van, mert az ösztrogén a zsírsejtekben raktározódik el, és a szervezeted több ösztrogénhez tud jutni, ha van néhány plusz kiló rajtad.
A testzsír hormonálisan aktív szövet: ösztrogén és tesztoszteron termelésére is képes. Nem kell a ráncosodás vagy az elhízás szélsőségei miatt szomorkodnod. A megoldás az erősítő testmozgás. Az erősítő edzés során izmok épülnek, az izomszövetben pedig tesztoszteron termelődik. Az aromatáz enzim segítségével pedig a tesztoszteron át tud alakulni ösztrogénné. Ugye milyen varázslatos az emberi test?
Hogyan tudod támogatni az ösztrogén termelését?
- Fogyassz minél kevesebb glutén- és laktóztartlamú ételt!
- Csökkentsd minimálisra a cukor bevitelét!
- Ügyelj az egészséges bélflórára!
- Fogyassz sok nyers zöld leveles és egyéb zöldséget!
- Ügyelj a jó minőségű zsírokra!
- Pótold az ásványi anyagokat, különösen a magnéziumot! (fürdő és spray formában is kapható)
- Próbáld ki a macát és az ashwagandhát, mint szabályozó növényeket!
- Fogyassz gyógyteákat!
- Relaxálj, meditálj!
- Mozogj, végezz erősítő edzéseket!
- Próbáld ki a fülakupunktúrát!